Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest powód do niepokoju

22 marca 2018 | Moje pieniądze
Papiery tych spółek zostały w ostatnim czasie znacząco przecenione
źródło: Rzeczpospolita
Papiery tych spółek zostały w ostatnim czasie znacząco przecenione

Giełda | Sprzedaż akcji spółki przez jej właścicieli ma wpływ na notowania jacek mysior

Sprzedaż akcji spółki przez głównego akcjonariusza z reguły wywołuje niepokój pozostałych inwestorów. Wychodzą oni z założenia, że główni akcjonariusze wiedzą najlepiej, co się dzieje w firmie, więc zmniejszenie zaangażowania w kapitale może rodzić wątpliwości, czy wszystko jest w porządku.

– Taka sytuacja zazwyczaj jest negatywnie interpretowana przez inwestorów. Uważają oni, że to oznaka spadku wiary głównego akcjonariusza w dalszy rozwój biznesu, bez względu na to, jakie oficjalne powody są podawane (o ile w ogóle są podawane). Często rynek odczytuje to także jako zapowiedź pogorszenia wyników lub otoczenia biznesowego spółki – przyznaje Sebastian Trojanowski, zarządzający portfelami TMS Brokers.

Ważne są okoliczności sprzedaży

Ale jak tłumaczy Sebastian Trojanowski, dużo zależy od szerszego kontekstu. Rynek nieco inaczej odbiera sprzedaż pakietu po okresie silnego wzrostu cen akcji, a inaczej po dłuższym okresie spadku i gdy sytuacja finansowa firmy jest skomplikowana. W pierwszym przypadku taka decyzja może wynikać z naturalnej chęci uwolnienia części środków i przesunięcia ich do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament