Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy umowa przekształci się w bezterminową

22 marca 2018 | Dobra Firma | Sylwia Puzynowska

Czas trwania stosunku pracy liczy się od dnia wskazanego w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a nie jej podpisania. Ma to znaczenie przy ustalaniu, kiedy upłynie 33-miesięczny limit zatrudnienia terminowego.

- Zawarłem umowę o pracę z zakładem pracy 11 lutego 2016 r. na czas określony do 28 lutego 2018 r. Strony ustaliły, że dniem rozpoczęcia pracy będzie 17 lutego 2016 r. Kolejną umowę zawarłem 2 lutego 2018 r. na czas określony do 20 listopada 2018 r. W umowie jako dzień rozpoczęcia pracy jest 1 marca 2018 r. Kiedy moja umowa o pracę przerodzi się w umowę na czas nieokreślony – 8 czy 22 listopada 2018 r.? – pyta czytelnik.

Ta zmiana nastąpi 22 listopada, czyli następnego dnia po upływie 33 miesięcy zatrudnienia, licząc od 22 lutego 2016 r., kiedy to weszły w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie.

Stare i nowe zasady

Omawiając temat umów na czas określony, trzeba wspomnieć o jego uregulowaniu w dwóch stanach prawnych, tj. starym – obowiązującym do 21 lutego 2016 r. oraz nowym – obowiązującym od 22 lutego 2016 r.

Według starego stanu prawnego, strony mogły zawrzeć między sobą maksymalnie dwie umowy na czas określony. Co do zasady, zawarcie trzeciej umowy terminowej skutkowało przekształceniem się jej z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.

Wyjątkiem od tej zasady była sytuacja, gdy pomiędzy rozwiązaniem jednej a zawarciem następnej umowy wystąpiła przerwa przekraczająca miesiąc. Przy czym miesiąc należało rozumieć jako 30 dni (na podstawie art. 300 k.p. w zw. z art. 114 k.c.). Jeśli więc kolejną umowę na czas określony zawarto po 31 dniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament