Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadatek może się okazać kosztowną zasadzką

22 marca 2018 | Prawo | Marek Domagalski

Zadatki są uiszczane niemal przy każdej transakcji. Ich wpłata to nie tylko zabezpieczenie wykonania kontraktu, ale i ryzyko.

Marek Domagalski

W najnowszym wyroku Sąd Najwyższy wyjaśnia, że można zadatek wpłacić przelewem, niekoniecznie do rąk. Musi być jednak zastrzeżona data finalna wpłaty. Zadatek nie może też być zbyt duży. Tych wszystkich kwestii prawo nie reguluje. A sprawa jest ważna, gdyż winny niesfinalizowania kontraktu traci zadatek, jeżeli go wręczył, a jeśli przyjął – zwraca go w podwójnej wysokości. Jeśli zaś wina leży po obu stronach transakcji albo zadatek zastrzeżono wadliwie, tego rygoru nie ma. Traktowany jest jak zaliczka, która podlega zwrotowi.

Nie wykonali umowy

Małżonkowie Anna i Tomasz H. 30 sierpnia 2011 r. zawarli umowę, mocą której pozwana firma zobowiązała się wykonać dla nich meble kuchenne z montażem według załączonego projektu za 51 tys. zł. Zamawiający zobowiązali się zapłacić 25 tys. zł zadatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament