Niewypłacalność dłużnika a pokrzywdzenie przyszłych wierzycieli
Dla skuteczności skargi na podstawie art. 530 Kodeksu cywilnego powód musi wykazać celowe dążenie dłużnika do pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli przez konkretną czynność, nie wystarcza tylko świadomość ich pokrzywdzenia.
Orzekł Sąd Najwyższy w wyroku II CSK 11/17 z 26 października 2017 r.
21 lipca 2009 r. H.S. darowała swoim synom R. S. i Ł. S. nieruchomość zawierając umowę w formie aktu notarialnego.
H.S. była w przeszłości wspólnikiem w spółce z o.o., a następnie od 2005 r. rozpoczęła działalność gospodarczą. W ramach działalności H.S. zawarła m.in. umowę na remont dworca PKP o wartości 1 082 400 zł brutto, rozpoczęła także realizację zlecenia na roboty budowlane przy budowie w Porcie G. W związku z wykonywaniem robót H.S. nabyła w 2012 r. u powoda, w Zakładzie Produkcyjno-Usługowym (...) sp. z o.o., materiały budowlane. Uregulowała jednak tylko jedną fakturę z czerwca 2012 r. Ze względu na brak zapłaty należności z kolejnych faktur, powód uzyskał przeciwko H. S. tytuły wykonawcze. Egzekucja tych należności była prowadzona z wynagrodzenia dłużniczki za pracę wynoszącego 1940 zł netto miesięcznie, ponieważ H. S. nie miała wówczas innego majątku. W sumie komornik prowadził przeciwko niej 9 postępowań egzekucyjnych, a stan zadłużenia wynosił około...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta