Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mur zza miedzy wpłynie na podwyżkę podatku

01 czerwca 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

Grunt, który nie jest terenem budowlanym, ale wchodzą na niego ściany budynków postawionych na sąsiedniej działce, nie jest zwolniony z VAT.

Wydany w środę wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to zła wiadomość dla podatników. NSA zmienił podejście do zwolnienia z VAT dla gruntów, które nie są terenami budowlanymi. Uznał, że gdy na taka działkę wdzierają się cudze budynki, zwolnienia nie ma. Nie zgodził się z wcześniejszymi wyrokami NSA, które liberalniej podchodziły do charakteru gruntów z częściami sąsiednich obiektów.

Z VAT czy bez

O prawo do zwolnienia z fiskusem spierała się gmina. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest właścicielem działki. W trakcie prac geodezyjnych okazało się, że na nieruchomości znajdują się fragmenty ścian trzech domów sąsiadów. Z archiwalnej dokumentacji wynika, że budynki te powstały w latach 80. XX wieku na działkach graniczących ze środków własnych ich właścicieli. W związku z wykryciem przekroczenia granic sąsiedzi wystąpili do gminy o odsprzedaż własności części jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament