Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek od lasów

01 czerwca 2018 | Prawo | Robert Draba, Daria Paszko

Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów w zakresie opodatkowania gruntów leśnych i rolnych pod liniami energetycznymi znacznie ułatwiłaby rozliczenia podatników.

Opodatkowanie gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe, nad którymi przebiegają linie energetyczne, wiąże się z wieloma wątpliwościami. Niejasne jest nie tylko to, kto jest podatnikiem, lecz również to, jaki podatek w ogóle zastosować.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatkiem od nieruchomości opodatkowane są wszystkie grunty, z wyjątkiem użytków rolnych i lasów (te opodatkowane są odpowiednio podatkiem rolnym lub leśnym), chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (wówczas „wracamy" do opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Aby opodatkować dany grunt podatkiem od nieruchomości, trzeba najpierw ustalić, czy nie podlega on opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym. Stanie się tak, jeśli grunty zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Chyba są zajęte na wykonywanie innej działalności niż działalność leśna określona w ustawie o lasach. Wówczas podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament