Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowę pożyczki konsumenckiej przedsiębiorca musi doskonale przygotować

01 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Michał Kołtuniak

Brak lub błędne określenie obowiązującej stopy procentowej, informacji o całkowitych kosztach kredytu oraz ograniczanie klientom prawa do odstąpienia od umowy w ustawowo zagwarantowanym terminie może zaprowadzić przedsiębiorcę przed sąd.

Oferując pożyczki osobom fizycznym przedsiębiorca musi skrupulatnie stosować się do przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Wprowadza ona wiele wymogów, które nie są elastyczne, lecz wprost narzucają stosowanie określonych zachowań. O tym, że nieprzestrzeganie tych reguł może być kosztowne przekonał się przedsiębiorca działający na terenie Bydgoszczy i Szczecina. Najpierw decyzję nakazującą zmianę wielu stosowanych przez niego praktyk wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nakładając na niego także karę finansową (Decyzja nr RBG – 4/2016), a następnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w całości tę decyzję podtrzymał, odrzucając argumenty pożyczkodawcy i potwierdzając stanowisko urzędu antymonopolowego (XVII AmA 52/16).

Jak to było w rzeczywistości

W prezentowanej sprawie UOKiK uznał, że przedsiębiorstwo naruszyło zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości wzbudził sposób, w jaki konsumenci byli informowani o całkowitych kosztach kredytów udzielanych przez spółkę. Przedsiębiorca m.in. ograniczał konsumentom możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w przewidzianym przez prawo terminie i nie informował o wysokości należnych w tym przypadku odsetek. Przedsiębiorca wprowadzał też w błąd co do proporcji pomiędzy całkowitym kosztem kredytu a jego całkowitą kwotą. Stosował zryczałtowane stawki za czynności windykacyjne,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament