Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na sharp power Chin

01 czerwca 2018 | Ekonomia

WOJCIECH JAKÓBIK Część polskich analityków ustawiła się na zwrotnicy w Białej Podlaskiej i czeka na transport paciorków z Państwa Środka.

Wiara w Nowy Jedwabny Szlak to nie jest realizacja celów gospodarczych Polski, ale Chin. Nie muszą być one zbieżne z naszymi. Warto zarabiać z Chinami, ale nie wolno dać się uwieść soft power, zamieniającej się w sharp power.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach był okazją do dyskusji nt. Nowego Jedwabnego Szlaku. To chińska koncepcja rozbudowy infrastruktury łączącej Europę z Azją w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i wymiany handlowej. To kolejna wariacja nt. otwarcia Chin na świat. Do tej pory najtańszym narzędziem transportu były dostawy morzem. Lądowe mają takie plusy, jak umknięcie kontroli US Navy, ale i wady, jak konieczność budowy szlaków, do czego potrzeba pieniędzy i partnerów.

Ocenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament