Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regiony bez wpływu na dotacje

01 czerwca 2018 | Ekonomia
Kto dostanie więcej, a kto mniej w latach 2021–2027
źródło: Rzeczpospolita
Kto dostanie więcej, a kto mniej w latach 2021–2027

Fundusze UE | Bruksela przedstawiła całość założeń polityki spójności na lata 2021–2027. Chce więcej władzy i więcej pieniędzy dla regionów państw zamożniejszych. ANNA SŁOJEWSKA z Brukseli

Polityka spójności w nowym wydaniu pokazuje dwa bardzo niebezpieczne trendy w UE. Pierwszy to pragnienie urzędników, żeby wszystkie kraje wydawały pieniądze według szczegółowych zaleceń Brukseli, bo eurokraci lepiej niż lokalne władze wiedzą, co i jak finansować.

Drugie to chęć odebrania części pieniędzy biedniejszym państwom członkowskim i przeznaczenie ich na finansowanie reform w tych bogatszych. Efektem jest unijny budżet, z którego Polska na politykę spójności dostanie o 19,5 mld euro mniej pieniędzy niż w latach 2014–2020.

Instrument dyscyplinujący

Komisja Europejska wprowadza dla wszystkich siedmiu funduszy w ramach polityki spójności obowiązek powiązania krajowych programów operacyjnych z rekomendacjami wynikającymi z tzw. semestru europejskiego, czyli corocznej oceny sytuacji makroekonomicznej państw członkowskich dokonywanej przez KE. O ile w tej chwili polityka spójności ma finansować zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju, według pewnych priorytetów tematycznych, jak bezrobocie, cyfryzacja czy zmiana klimatyczna, to od 2021 r. miałaby finansować szczegółowo opisane cele.

Szczególnie widać to w Europejskim Funduszu Społecznym Plus (EFS+), gdzie wprost zapisano obowiązek odpowiedniej alokacji pieniędzy właśnie na realizowanie wydanych przez KE rekomendacji. W pozostałych funduszach mowa jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament