Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca powinien bronić się przed naruszeniami jego marki

26 października 2018 | Biznes i finanse | Przemysław Walasek

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Szybkie i skuteczne przeciwdziałanie naruszeniom znaku towarowego oraz powstrzymanie dalszych takich działań, ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia celów procesu.

Postępowanie sądowe może trwać długo, a podmioty uprawnione do znaków towarowych nierzadko muszą czekać wiele lat na prawomocne rozstrzygnięcie sporu. Tymczasem kontynuowanie naruszenia szkodzi marce i zazwyczaj z każdym dniem zwiększa rozmiar ponoszonej przez firmę szkody. Przede wszystkim warto rozważyć złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia dochodzonych roszczeń. Ważne jest jednak, aby po uzyskaniu zabezpieczenia naruszyciel rzeczywiście zastosował się do postanowienia sądu w sprawie zabezpieczenia, bez konieczności korzystania z drogi postępowania egzekucyjnego, co w określonych okolicznościach może być mało praktycznym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zabezpieczenie roszczeń wynikających z naruszenia praw do znaku towarowego polega na nakazaniu sprawcy powstrzymania się od działań naruszających prawa do znaku.

Suma przymusowa

Jednym z możliwych rozwiązań jest zagrożenie naruszycielowi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na wypadek naruszenia obowiązków określonych w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia. Bardzo często bowiem udzielane zabezpieczenie polega na uregulowaniu stosunków na czas trwania postępowania poprzez zakazanie naruszycielowi podejmowania działań, które wkraczają w sferę wyłączności zastrzeżonej dla podmiotu, któremu przysługują prawa ochronne do znaku towarowego. W praktyce może to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament