Przywrócić sędziów ustawą
prawo Rząd wykona postanowienie Luksemburga, ponownie powołując sędziów Sądu Najwyższego, których odesłał na przedwczesne emerytury.
Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts w reakcji na doniesienia, że Polska może zwlekać z wykonaniem decyzji Luksemburga o przywróceniu pełni praw sędziom SN sprzed przeniesienia ich w stan spoczynku, mówi: kraj, który nie jest gotowy do podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, wpisuje się w proces podobny do brexitowego.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z „Rz" zapewnia, że decyzja Luksemburga będzie wykonana, choć strona polska nie podziela wyrażonego w niej stanowiska. Poinformował, że rząd zamierza odwołać się od postanowienia TSUE do pełnej izby luksemburskiego Trybunału i przedstawić swoje argumenty o legalności dokonanej reformy. Na razie jednak postanowienie jest wykonalne.
Jak je zrealizować, analizuje resort sprawiedliwości. Powstaje tam projekt nowelizacji. „Rz" ustaliła, że plan jest taki, by prezydent ponownie powołał 23 sędziów SN, których objęła kwietniowa ustawa, w tym pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf. ©℗ —wkt
>A13, komentarz >A2