Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważny jest kurs dolara do złotego

26 października 2018 | Biznes i finanse | Sylwia Dąbrowska-Pacan

Przy waloryzacji nawiązującej do wartości waluty obcej istotne znaczenie ma zawsze odpowiednie określenie miarodajnego kursu tej waluty do waluty polskiej

Podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 139/17 z 19 grudnia 2017 r.

Powód – E. spółka z o.o. dochodziła od pozwanych J. K. (wystawcy weksla) i Towarzystwa (...) Spółki z o.o. (poręczyciela wekslowego) na podstawie dwóch weksli własnych, solidarnej zapłaty 528 192,59 zł. Powód nabył weksel od remitenta – J.G.

23 lutego 2002 r. remitent i wystawca weksla zawarli umowę sprzedaży akcji A. S.A na okaziciela i ustalili cenę ich nabycia w złotych w wysokości stanowiącej równowartość 384.300 USD. W umowie przewidziano zapłatę w dwóch różnych ratach w złotych polskich, będących odpowiednikiem 192 500 USD. Zapłata miała nastąpić w formie przelewu na rachunek bankowy sprzedającego (remitenta). Wskazano określenie kursu USD do złotego (średni kurs USD ogłoszony przez NBP obowiązujący w dacie złożenia przelewu). Ponadto przewidziano powiększenie wspomnianych rat o „odsetki od tych kwot w wysokości 7 proc. w skali roku naliczonych od dnia 1 marca 2000 r. do dnia dokonania zapłaty". Dla zabezpieczenia zapłaty ceny sprzedaży akcji wystawiono dwa weksle in blanco. Weksle i deklaracje zostały powiązane odpowiednio ze spłatą wskazanych w umowie rat ceny sprzedaży.

Pozwany wystawca weksli dokonał sukcesywnych spłat zadłużenia. Remitent wypełnił dwa weksle 20 sierpnia 2002 r. odpowiednio na kwotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament