Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia

26 października 2018 | Walczymy ze smogiem
źródło: Shutterstock

| Z danych Komisji Europejskiej wynika, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Europie ok. 440 tys. osób, z czego jedna dziesiąta w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała złej jakości powietrze za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowia.

Według WHO w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Pod względem obecności pyłów PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Najgroźniejszy dla naszego zdrowia jest pył PM2,5 – jego średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra, więc bez trudu dociera on do górnych dróg oddechowych, płuc, przenika także do krwi. Kampania organizacji Health and Environment Alliance, zajmująca się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie, pod nazwą „Unmask My City", czyli w polskiej wersji „Demaskujemy smog przez cały rok" wskazuje na problem smogu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament