Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysoka prowizja naruszyła dobre obyczaje

26 października 2018 | Biznes i finanse | Mateusz Adamski

Nieuzgodniona indywidualnie prowizja za udzielenie pożyczki w wysokości jej 65 proc. jest niedozwolonym postanowieniem umownym.

W grudniu 2015 roku Katarzyna Z. zawarła za pośrednictwem Internetu umowę pożyczki na kwotę 2 tys. zł ze spółką X. Kobieta złożyła wniosek o pożyczkę, dokonała uiszczenia kwoty 0,01 zł tytułem opłaty rejestracyjnej, zaakceptowała warunki umowy i dostała przelew. Otrzymała też umowę, którą zobowiązana była wydrukować, podpisać i odesłać spółce. Załącznikiem do umowy była tabela opłat i prowizji.

Zgodnie z warunkami umowy kobieta została zobowiązana do zapłaty dodatkowo kwoty 109,96 zł z tytułu umownych odsetek i kwoty 1.280 zł z tytułu prowizji. Sama prowizja stanowiła 64 proc. kwoty pożyczki. W związku z tym, że Katarzyna Z. uchybiła terminowi zwrotu pożyczki, spółka rozpoczęła naliczanie odsetek umownych za opóźnienie, a następnie wystąpiła o wydanie nakazu zapłaty.

Referendarz sądowy Sądu Rejonowego Lublin taki nakazał wydał. Katarzyna Z. wniosła od niego sprzeciw, zarzucając lichwiarski charakter umowy. Wniosła o ustalenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament