Sądowa rzeczywistość uderzy też w obywatela
temida | Najbardziej boli, że sędziowie mówią o upolitycznieniu sądów oraz że czują presję przy wydawaniu orzeczeń – oceniają prawnicy. agata Łukaszewicz
W czwartkowej „Rzeczpospolitej" opublikowaliśmy wyniki naszej ankiety o stanie ducha i atmosferze w sądach. Wyniki nie napawają optymizmem.
Sędziowie wprost mówią o zagrożeniu niezawisłości, niepokoju związanym z powołaniem Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym i upolitycznieniu sądów oraz naciskach w sprawach, w których występuje kontekst polityczny.
Zapytaliśmy prawników o pierwsze refleksje po publikacji rezultatów ankiety.
Czy i oni dostrzegają efekt mrożący Temidę? Co najbardziej niepokoi? I czy jest szansa, by rządzący wzięli pod uwagę to, co myślą sędziowie?
Bez cienia wątpliwości
– Takich badań nie robi się tylko po to, żeby one były –mówi „Rz" Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Chodzi o to, by ukazać, jak dziś wygląda sądowa rzeczywistość. – To są fakty – podkreśla sędzia. I namawia polityków by się nad nimi zastanowili. – Potwierdzają to, o czym sędziowie mówią od wielu miesięcy – dodaje prof. Markiewicz. Mówi też, że najbardziej martwią go dwie sprawy. Pierwsza, że 47 proc. ankietowanych sędziów potwierdza, że słyszało o przypadkach nacisków na sędziów w sprawach, w których występował kontekst polityczny i druga, że 64 proc. respondentów przyznaje, iż atmosfera w sądzie wpływa na sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta