Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z dokumentami akcji

26 października 2018 | Biznes i finanse | Marta Flaga

SPÓŁKI | Nowe przepisy mają znieść możliwość funkcjonowania akcji dokumentowych zarówno w spółkach publicznych jak i niepublicznych. Akcje będą mogły być jedynie niematerialne, tj. albo wpisane do rejestru akcjonariuszy albo zdematerializowane, czyli zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A.

 

W lutym 2018 r. został opublikowany projekt zmiany przepisów dotyczących tzw. obligatoryjnej dematerializacji akcji. Większość planowanych zmian ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Jest to już drugi projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, więc nie jest jeszcze pewne, jak będzie wyglądał ostateczny kształt przepisów, ale można zakładać, że sama idea się nie zmieni.

Dematerializacja akcji

Akcje są udziałowymi papierami wartościowymi emitowanymi przez spółki akcyjne oraz spółki komandytowo – akcyjne. Zasadą jest, że akcje mają formę dokumentu, jednak przynamniej część akcji spółek publicznych jest zdematerializowana. W jednej spółce mogą występować zarówno akcje dokumentowe jak i zdematerializowane. Akcje zdematerializowane są pozbawione formy tradycyjnego dokumentu i są wyłącznie zapisami na rachunkach papierów wartościowych akcjonariuszy. Celem dematerializacji jest ułatwienie obrotu i wykonywania praw z papierów wartościowych oraz ograniczenie ryzyk związanych z utratą tradycyjnego dokumentu. Akcje imienne są wpisywane do księgi akcyjnej, natomiast akcje na okaziciela w formie dokumentu nie są wpisywane do żadnej ewidencji.

Obligatoryjna zmiana

Nowe przepisy zniosą możliwość funkcjonowania akcji dokumentowych zarówno w spółkach publicznych jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament