Piwo z bogatą historią
|Historię niemal 400-letnich Tyskich Browarów Książęcych oraz pochodzącego z nich piwa Tyskie poznają miłośnicy piwa i turystyki, którzy przyjeżdżają do Tychów z całej Polski i zagranicy. Na gości czekają nie tylko intrygujące piwne historie, opowiadane przez przewodników podczas wycieczki po tutejszym piwnym muzeum, ale także możliwość zobaczenia na żywo, jak warzy się „złoto" Tychów.
Tyskie Browary Książęce to miejsce niezwykłe – perła architektury Śląska, ale jednocześnie jeden z najstarszych nieprzerwanie działających browarów w Polsce. Ogromne wrażenie na zwiedzających robią miedziane kadzie w zabytkowej warzelni oraz oryginalna zabudowa z przełomu XIX i XX w. Podobnie jak rozmach i pieczołowitość, z jaką współcześnie warzy się tu wzorcowe „jasne pełne".
Wyjątkowości tyskiemu browarowi dodaje także jego bogata historia. Pierwsza wzmianka o warzeniu piwa w Tychach pochodzi z rocznej księgi dochodów rodziny Promnitzów z 1613 roku. Dziś jednak za oficjalną datę powstania browaru uważa się rok 1629, kiedy to po raz pierwszy opisano ten browar należący do rodziny Promnitzów. W powstałym wówczas urbarzu zapisano: „Ten folwark posiada znaczne prawo piwowarskie, można tu co tydzień piwo warzyć, przynosi przeto znaczną korzyść". Przez długi czas browar warzył piwo na potrzeby Zamku Pszczyńskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta