Na etyce w biznesie nie można oszczędzać
TRANSAKCJE | Nowe przepisy nie zabraniają przyjmowania płatności gotówkowych i każda firma, zwłaszcza działająca w sektorze B2C może mieć do czynienia z przypadkiem, gdy klient będący konsumentem zechce zapłacić za towar, np. za samochód gotówką w kwocie powyżej 10 tys. euro.
Jest to dopuszczalne, ale w tym jednak momencie firma zostaje objęta przepisami nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i staje się instytucją obowiązaną, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
W lipcu weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, wdrażająca unijną Dyrektywę 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu („AML").
Kary za naruszenia mogą być wysokie
Za najcięższe naruszenia prawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, ustawa przewiduje wysokie kary pieniężne do wysokości blisko 21 mln zł w przypadku osoby fizycznej, a w stosunku do osób prawnych lub jednostek organizacyjnych do 5 mln euro albo do 10 proc. obrotów całej grupy kapitałowej. Sąd może orzec także karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Wspomniane naruszenia mogą mieć zarówno charakter formalny jak np. niewdrożenie w ogóle lub niedostosowanie wewnętrznych procedur do przepisów nowej ustawy, niewyznaczenie osoby odpowiedzialnej za AML w firmie. Mogą mieć też merytoryczny, w szczególności polegający na nieprzeprowadzeniu analizy ryzyka, nadaniu niewłaściwej kategorii ryzyka wobec klientów, dokonywaniu rejestracji transakcji z naruszeniem terminów, niezgłoszeniu transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta