Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłączenie odpowiedzialności członka zarządu

26 października 2018 | Biznes i finanse | Barbara Kaczała

Stwierdzenie braku szkody po stronie wierzyciela zakłada wykazanie, że pomimo wdrożenia we właściwym czasie postępowania upadłościowego, wierzyciel nie uzyskałby w tym postępowaniu zaspokojenia swojej należności ze względu na brak wystarczającego majątku spółki.

Pojęcie szkody należy odnosić do obniżenia potencjału majątkowego spółki, dlatego członek zarządu powinien wykazać niemożność uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia swego zadłużenia.

Tak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt III CSK 53/18.

Pozwany (prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) poinformował 10 grudnia 2013 r. zgromadzenie wspólników o utracie płynności finansowej spółki z uwagi na zadłużenie wynoszące 450 000 zł. Podjęto wówczas uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o otwarcie postępowania układowego. 25 lutego 2014 r. pozwany złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek ten został oddalony przez sąd, który wskazał, że majątek spółki nie wystarczał do pokrycia kosztów postępowania upadłościowego.

Spółka, której prezesem był pozwany, otrzymała 8 września 2014 r. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Sprawa była rozpatrywana przez sądy dwóch instancji i dotyczyła możliwości pociągnięcia pozwanego jako prezesa zarządu do odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W toku postępowania pozwany powoływał się na jedną z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament