Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek w żelaznej masce istniał naprawdę

26 października 2018 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: Shutterstock

Człowiek w żelaznej masce istniał naprawdę. Podobnie jak słynni czterej muszkieterowie: Atos, Portos, Aramis i podchodzący z Gaskonii d'Artagnan.

Swoją sławę zawdzięczają Aleksandrowi Dumasowi, który choć starannie przebadał dokumenty historyczne, niebywale ubarwił ich życie.

Muszkieterowie stanowili elitarny oddział ochronny królów Francji, utworzony po zamachu na Henryka IV Wielkiego. Ci XVII-wieczni komandosi towarzyszyli monarsze niemal na każdym kroku. Tylko podczas pobytu władcy w pałacu jego ochroną zajmowali się strażnicy zamkowi. Muszkieterowie jednak cały czas czujnie stacjonowali wokół pałacowych murów. Nie tylko bronili bezpieczeństwa monarchy, ale też jego godności i honoru.

Byli też powiernikami wielu tajemnic królewskich, co narażało ich na ataki ze strony przeciwników monarchy. Opisany przez Dumasa konflikt między muszkieterami i gwardią kardynała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament