Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Winne piece, samochody, przemysł i rolnictwo

26 października 2018 | Walczymy ze smogiem

zanieczyszczenia | Choć smog występuje przede wszystkim jesienią i zimą, skutki wdychania zatrutego powietrza ludzie odczuwają bardzo długo. By to zmienić, potrzeba wielu systemowych rozwiązań i działań edukacyjnych.

Smog (ang. smoke – dym, fog – mgła) jest efektem połączenia działalności człowieka, skutkującej wprowadzeniem zanieczyszczeń do powietrza oraz specyficznych warunków atmosferycznych – znacznego zamglenia i bezwietrznej, wyżowej pogody, a także niekorzystnego ukształtowania terenu (zagłębienia). Podczas wyżowej pogody dymy i pyły uwolnione z różnych źródeł zamiast przesuwać się do góry, rozprzestrzeniają się poziomo oraz w dół i pozostają przy powierzchni ziemi, zostając uwięzione w tzw. warstwie inwersyjnej, jak pod szklanym sufitem – mówi prof. Waldemar Wardencki z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Ze względu na miejsce, warunki powstawania oraz skład chemiczny wyróżnia się dwa rodzaje smogu: smog klasyczny (londyński) i smog fotochemiczny (typu Los Angeles). Smog...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament