Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka ze smogiem zaczyna się w Twoim domu

26 października 2018 | Walczymy ze smogiem
źródło: Rockwool

| W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, 
z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed '89 rokiem ubiegłego wieku 
– ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu. 
Jak zadbać o czyste powietrze nad Polską? 
Rozwiązaniem jest kompleksowa 
termomodernizacja domów jednorodzinnych.

Z najnowszego raportu „Szóste paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju." przygotowanego przez ROCKWOOL Polska wynika, że około 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie budynków. Do dziś w większości z tych budynków nie została przeprowadzona termomodernizacja, która poprawiłaby ich efektywność energetyczną. Jej poziom w Polsce jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii Środowiska, większość budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest kotłami starego typu na paliwa stałe. To nie transport czy przemysł odpowiadają za powstawanie smogu. Jego przyczyną jest połączenie bardzo niskiej efektywności energetycznej nieocieplonych budynków jednorodzinnych z mało efektywnym spalaniem paliw stałych.

Liczy się kolejność działań

Termomodernizacja budynków powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – zawsze należy zacząć właśnie od izolacji, a dopiero potem dostosowywać nowe technologie grzewcze. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce grzewcze kotłów czy innych tego typu rozwiązań. Jeśli wymienimy tylko kocioł bez uprzedniej termomodernizacji, koszty ogrzewania znacznie wzrosną.

Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament