Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katolicka Republika Irlandii to już przeszłość

26 października 2018 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Piątkowym wyborom prezydenta Irlandii towarzyszy referendum w kwestii depenalizacji bluźnierstwa. W obu przypadkach nikt nie spodziewa się niespodzianek.

Zarówno w kampanii prezydenckiej, jak i referendalnej nie towarzyszyły większe emocje. Prezydent i poeta 77-letni Michael D. Higgins stoi na czele państwa od siedmiu lat i ma największe szanse na drugą kadencję. Zgodnie z sondażami popiera go co najmniej dwie trzecie obywateli. Wynik jest więc przesądzony, biorąc pod uwagę, że zaledwie ok. 15 proc. gotowych jest oddać głos na najbardziej popularnego kandydata wśród pretendentów do fotela prezydenckiego. Prezydent Republiki Irlandii ma niewielki zakres kompetencji i sprawuje władzę w zasadzie ceremonialną.

Nieco większe emocje budzi referendum dotyczące usunięcia z konstytucji zapisu o bluźnierstwie. Głosi on, że „publikowanie lub wyrażanie treści bluźnierczych, wywrotowych albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament