Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwany pontyfikat Jana Pawła I

26 października 2018 | Rzecz o historii | Leszek Szymowski
źródło: AFP

Poprzednik świętego Jana Pawła II zasiadał na tronie Piotrowym tylko 33 dni. Choć wokół jego śmierci narosło wiele mitów, wszystko wskazuje na to, że „uśmiechnięty papież" zmarł z powodu nagłego ataku choroby i braku leków.

Atak serca – taka była według oficjalnego komunikatu Watykanu przyczyna śmierci Jana Pawła I. Papież, który od samego początku wzbudził sympatię mieszkańców Rzymu, został znaleziony w łóżku w swoim apartamencie rankiem 29 września 1978 r. Większość ciała była przykryta kołdrą. W prawej ręce zmarły trzymał zeszyt z notatkami. Śmierć papieża, który zaledwie od miesiąca zasiadał na tronie Piotrowym, zszokowała cały świat.

Oficjalne komunikaty Stolicy Apostolskiej od początku wzbudzały niedowierzanie. Tym bardziej że w krótkim czasie od konklawe Ojciec Święty zapowiedział zmiany, które nie wszystkim się podobały, w tym twarde stanowisko wobec reżimu komunistycznego. Śmierć Jana Pawła I natychmiast więc stała się przedmiotem spekulacji, a wokół niej urosło wiele teorii spiskowych. Dodatkową pożywką dla nich było to, że kościelni hierarchowie nie zdecydowali się na przeprowadzenie sekcji zwłok; zwlekano również z wystawieniem oficjalnego aktu zgonu. Wszystko to mogło wskazywać na to, że władze Watykanu coś w tej sprawie ukrywają.

Papież mimo woli

66-letni Albino Luciani wcale nie chciał zostać papieżem. Urodził się 17 października 1912 r. w małej miejscowości Forno di Canale w prowincji Belluno w północnych Włoszech. Jego matka pochodziła z głęboko wierzącej rodziny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament