Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć spółkę w Rumunii

26 października 2018 | Biznes i finanse | Helge Schirkonyer, Marcin Śledzikowski

Obecnie najbardziej popularną i najchętniej wybieraną przez zagranicznych inwestorów formą prowadzenia działalności gospodarczej w Bukareszcie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Societate cu raspundere limitata"), która może zostać założona co najmniej przez jedną osobę fizyczną albo prawną (również przez obcokrajowców).

 

Co ciekawe w odróżnieniu od polskiej systematyki prawo rumuńskie wskazuje na maksymalną liczbę wspólników takiego podmiotu, których może być pięćdziesięciu. Specyfika spółki kapitałowej w Rumunii ma to do siebie, że wspólnicy nie odpowiadają personalnie za zobowiązanie spółki, a są jedynie zobowiązani do wniesienia wkładów na kapitał zakładowy. Minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 200 RON (leji rumuńskich, około 185 zł).

Należy zwrócić uwagę, że prawo rumuńskie zakazuje tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na terenie tego kraju przez osoby, które były skazane za zły zarząd, oszustwa, sprzeniewierzenie mienia, dawanie lub branie łapówek albo popełniły inny czyn karalny wskazany w ustawie z 16 listopada 1990 r. opublikowanym w oficjalnym publikatorze w Rumunii (law 31/1990).

Rumuńska spółka z o.o. jest zarządzana przez jednego lub większą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11190

Wydanie: 11190

Spis treści

Reklama

Zamów abonament