Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szwecja szuka rozwiązań prawnych dla młodocianych przestępców

06 listopada 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Najgorsi kryminaliści popełniają morderstwa, są powiązani ze sprzedażą narkotyków i gwałcą. To są poważne przestępstwa i trzeba przed nimi chronić otoczenie – stwierdziła naczelna prokurator Lise Tamm z Krajowej Sekcji przeciwko międzynarodowym i zorganizowanym przestępstwom.

To nie jest jednak takie proste. Niczego bowiem nie można forsować w sytuacji, gdy winne popełnianych czynów są osoby poniżej 15. roku życia, które nie ponoszą odpowiedzialności karnej.

Nie oznacza to bynajmniej, że ci młodociani na drogę kolizji z prawem wkroczyli dopiero teraz. W świecie przestępczym są bowiem aktywni już od 10. roku życia. Zaczynają od drobnych kradzieży, potem kradną motocykle, ograbiają młodzież, biorą udział w zbiorowych gwałtach. Opieka społeczna otrzymuje meldunek ze szkoły, że dziecko popełniło czyn, który budzi zaniepokojenie. Wszczyna postępowanie w sprawie, ale ponieważ uczestniczenie w nim jest dobrowolne, bo nie zgadzają się na to ani winowajca, ani jego rodzice, sprawa zostaje umorzona. Z postępku nie wyciąga się nazbyt często żadnych konsekwencji. Opieka społeczna wychodzi bowiem z założenia, że nikogo nie można zmuszać do przyjęcia pomocy. Potem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament