Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada zachowuje kompetencje do upływu kadencji

06 listopada 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Rada gminy w dotychczasowym składzie może podjąć uchwałę nawet w ostatnim dniu kadencji, ale nie później. Dotychczasowy wójt musi pełnić swoją funkcję do złożenia ślubowania przez nowego wójta.

Jeszcze przed końcem kadencji rada gminy chce uzupełnić statut gminy poprzez przyjęcie, że przewodniczący i wiceprzewodniczący rady będą wybierani na rok. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Obecna kadencja rady gminy trwa jeszcze 4 lata od dnia wyboru i upłynie 16 listopada 2018 r. Od następnej kadencji, kadencja rady będzie trwać dłużej – 5 lat licząc od dnia wyboru. Do końca kadencji rada w dotychczasowym składzie zachowuje wszystkie swoje uprawnienia i może podjąć uchwałę (uchwały) nawet w ostatnim dniu kadencji. Natomiast uchwała podjęta po tej dacie nie miałaby już mocy prawnej. W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament