Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy mogą opracować własne metody odliczeń

06 listopada 2018 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy wykorzystaniu indywidualnego sposobu ustalania proporcji – orzekł wojewódzki sąd administracyjny.

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na wyposażenie i eksploatację sali koncertowej w oparciu o klucz tzw. powierzchniowo-czasowy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku z 25 października 2018 r., sygn. III SA/Wa 44/18.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w latach 2012-2016 zrealizowała inwestycję obejmującą m.in. budowę i wyposażenie nowej sali koncertowej. Sala wykorzystywana jest w dwojaki sposób: do działalności niekomercyjnej związanej z realizacją zadań własnych w zakresie edukacji, oraz do działalności komercyjnej polegającej na świadczeniu odpłatnych usług najmu pomieszczeń podmiotom trzecim. Działalność w zakresie najmu dokumentowana jest fakturami. Gmina nie jest w stanie dokonać tzw. alokacji bezpośredniej, tj. bezpośredniego przyporządkowania ponoszonych wydatków do poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności, jest jednak w stanie oszacować w jakim zakresie budynek sali jest wykorzystywany do poszczególnych rodzajów działalności komercyjnej, a w jakim do działalności niekomercyjnej.

Pomieszczenia sali (o określonej powierzchni) mogą być bowiem wykorzystywane albo wyłącznie do działalności niekomercyjnej albo do działalności tzw. mieszanej. Z kolei te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament