Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekady zapisane na płytach

06 listopada 2018 | | Jacek Marczyński
Krzysztof Penderecki
autor zdjęcia: Bartek Barczyk
źródło: PWM SA
Krzysztof Penderecki
Agata Zubel
autor zdjęcia: Krzysztof Penderecki
źródło: PWM SA
Agata Zubel

Wybór 100 polskich kompozycji pociągnął za sobą konieczność stworzenia niespotykanego dotąd na taką skalę projektu fonograficznego.

Stulecie polskiej muzyki zostało utrwalone na 36 płytach CD. Tylko 40 wybranych utworów będzie można posłuchać w dawnych wykonaniach. 60 dzieł nagrano specjalnie w ostatnich miesiącach, co wymagało zaangażowania wielu orkiestr i solistów.

To jednak, co wydobyto z archiwów, przede wszystkim Polskiego Radia, ale także monopolisty fonograficznego, jakim w PRL były Polskie Nagrania, ma często wyjątkową wartość. Choćby trzy utwory Witolda Lutosławskiego, które znalazły się w tej setce – „Muzyka żałobna" z 1956 roku, „Livre pour orchestre" (1968) oraz III Symfonia (1983) – zostały przypomniane w interpretacji samego kompozytora dyrygującego ówczesną katowicką orkiestrą radiowo-telewizyjną (WOSPRiTV).

Historyczne znaczenie ma stare nagranie innego fundamentalnego dzieła – „Pasji według św. Łukasza" (1965) Krzysztofa Pendereckiego. Pierwsze jej polskie wykonanie utrwalone niemal od razu przez Polskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament