Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawą przekazania dotacji jest uchwała budżetowa powiatu

06 listopada 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek


Kompetencje | Powiat jest uprawniony do przekazania w formie dotacji środków pieniężnych na rzecz podmiotu leczniczego, w tym przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Nasz powiat zamierza udzielić dotacji dla niepublicznej placówki zdrowia sp. z o.o. na zakup sprzętu medycznego. Czy właściwym więc będzie podjęcie uchwały przez radę powiatu na podstawie ustawy o działalności leczniczej i art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym?

Nie.

Analiza podanej problematyki wymaga odniesienia się do różnych regulacji prawnych, a zasadniczo do ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz posiłkowo do wspomnianego art. 12 pkt 11 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Jeśli chodzi o ww. przepis ustawy samorządowej, to ustawodawca postanowił tam, że do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady powiatu. Warto zauważyć, że ten przepis odsyła do regulacji innych aktów prawnych, które dopiero mają stanowić źródło materialnoprawne do podjęcia uchwały przez radę powiatu. Samodzielnie – bez takiej źródłowej regulacji – ów przepis nie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament