Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siódme poty dla zdrowia

06 listopada 2018 | Nauka | Malwina Użarowska
źródło: materiały prasowe

Nieodpowiednia reakcja na gorączkę u dziecka może mu zaszkodzić i osłabić system obronny organizmu.

Podobnie jak ból, gorączka (łac. febris) nie jest jest chorobą, ale objawem, który może świadczyć o infekcji. Pojawia się jako prawidłowa reakcja organizmu na szkodliwe drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby, ale również ciała obce, alergeny lub substancje chemiczne. Podwyższenie temperatury ciała powyżej normy fizjologicznej jest pierwotnym systemem ostrzegawczym generowanym przez część mózgowia zwaną podwzgórzem. Ośrodek termoregulacji ma za zadanie utrzymać równowagę między wytwarzaniem ciepła głównie przez mięśnie i wątrobę a jego utratą na powierzchni ciała.

Powszechnie panuje opinia, że organizm podwyższa temperaturę po to, by zginęła część chorobotwórczych drobnoustrojów. W rzeczywistości proces ten jest bardziej skomplikowany. Po rozpoznaniu obecności pewnej ilości obcych mikroorganizmów komórki układu odpornościowego zaczynają uwalniać specyficzne białka, które działają jak system alarmowy, który ma pobudzić ośrodek termoregulacji do podwyższenia temperatury ciała.

Największa aktywność układu immunologicznego rozpoczyna się powyżej 38°C. Wtedy dopiero mówimy o gorączce. Zmienia się wówczas równowaga chemiczna w osoczu, spada stężenie cynku i żelaza. W tych warunkach rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów znacznie się zmniejsza. Dodatkowo podczas podwyższonej ciepłoty ciała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament