Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia prezydenta miasta muszą wynikać z przepisów ustawy

06 listopada 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Pieniądze | Brak jest podstaw prawnych aby prezydent miasta sam decydował o sposobie przeznaczania środków uzyskanych z budżetu państwa, tytułem zwrotu poniesionych wydatków na zadania zlecone.

- Nasze miasto otrzymało z budżetu państwa – w formie dotacji – zwrot poniesionych już wydatków na zadania zlecone. Czy prezydent miasta może zgodnie z ustawą samorządową określić zarządzeniem zmiany w budżecie i samodzielnie określić przeznaczenie tych środków ?

Nie.

Przypomnieć należy jakie spektrum zadań pozostaje w gestii organu wykonawczego w gminie. W tym zakresie ustawodawca w art. 30 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym postanowił m.in., że do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym oraz wykonywanie budżetu. Z kolei, jak wynika z art. 60 ust. 1 tej ustawy, za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada wójt, zaś w ust. 2 pkt 4 tej ustawy postanowiono, że wójtowi przysługuje wyłączne prawo zgłaszania propozycji zmian w budżecie gminy.

Przepisy powyższe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11198

Wydanie: 11198

Spis treści

Opinie

Zamów abonament