Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o daninach lokalnych do generalnej naprawy

27 maja 2019 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Ustalając podstawę podatku od nieruchomości dla całkowicie zamortyzowanych budowli należy uwzględnić dokonane odpisy 
– uznał WSA w Kielcach. To przełom, ale orzecznictwo nie jest jednolite.

Niejednolite orzecznictwo to kolejny argument za tym, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wymaga uregulowania na nowo.

Mogłoby się wydawać, że podatek od nieruchomości to mało istotna danina. Nic bardziej mylnego, bo choć ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje zasady opodatkowania nią nieruchomości, zawiera niecałe 30 przepisów i mieści się na kilkunastu stronach, to gdy chodzi o przedsiębiorców, od lat wywołuje spory o milionowe kwoty.

Kolejne problemy spędzają sen z powiek nie tylko przedsiębiorcom i samorządowcom, ale przede wszystkim sędziom wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nierzadko też Trybunału Konstytucyjnego. Wśród najgłośniejszych spraw można wymienić choćby te dotyczące opodatkowania wyrobisk górniczych, kabli telekomunikacyjnych a ostatnio wiatraków. Problem jest także z ustaleniem podstawy opodatkowania dla budowli, które zostały całkowicie zamortyzowane. A o skali problemu mogą świadczyć dwa niedawne orzeczenia WSA.

Najnowsze przykłady

Chodzi o przedsiębiorców, którzy są podatnikami CIT zobowiązanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a od posiadanych środków trwałych – w tym budowli podlegających podatkowi od nieruchomości – dokonują odpisów amortyzacyjnych. Pojawiają się bowiem wątpliwości czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament