Przepisy o daninach lokalnych do generalnej naprawy
Ustalając podstawę podatku od nieruchomości dla całkowicie zamortyzowanych budowli należy uwzględnić dokonane odpisy – uznał WSA w Kielcach. To przełom, ale orzecznictwo nie jest jednolite.
Niejednolite orzecznictwo to kolejny argument za tym, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wymaga uregulowania na nowo.
Mogłoby się wydawać, że podatek od nieruchomości to mało istotna danina. Nic bardziej mylnego, bo choć ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje zasady opodatkowania nią nieruchomości, zawiera niecałe 30 przepisów i mieści się na kilkunastu stronach, to gdy chodzi o przedsiębiorców, od lat wywołuje spory o milionowe kwoty.
Kolejne problemy spędzają sen z powiek nie tylko przedsiębiorcom i samorządowcom, ale przede wszystkim sędziom wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nierzadko też Trybunału Konstytucyjnego. Wśród najgłośniejszych spraw można wymienić choćby te dotyczące opodatkowania wyrobisk górniczych, kabli telekomunikacyjnych a ostatnio wiatraków. Problem jest także z ustaleniem podstawy opodatkowania dla budowli, które zostały całkowicie zamortyzowane. A o skali problemu mogą świadczyć dwa niedawne orzeczenia WSA.
Najnowsze przykłady
Chodzi o przedsiębiorców, którzy są podatnikami CIT zobowiązanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a od posiadanych środków trwałych – w tym budowli podlegających podatkowi od nieruchomości – dokonują odpisów amortyzacyjnych. Pojawiają się bowiem wątpliwości czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta