Gdzie rozliczać PIT po przeprowadzce
Jeżeli życie osobiste cudzoziemca toczy się w Polsce, to należy przyjąć, że mieszka on właśnie tutaj i swoje dochody powinien opodatkować nad Wisłą.
Obywatelka Wielkiej Brytanii zamierza założyć działalność gospodarczą w Polsce. Obecnie ma jeszcze brytyjską rezydencję podatkową. Co musiałaby zrobić, żeby być polskim rezydentem podatkowym? Czy Brytyjka może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce? – pyta czytelnik.
Aktem prawnym regulującym podejmowanie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli z zagranicy jest ustawa z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na jej podstawie obywatele państw UE mogą zakładać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy. Mogą więc rejestrować firmę w Polsce na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wykonywać swoją działalność w formie spółek. Natomiast osoby z państw trzecich mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółek: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
Na razie bez ograniczeń
W odniesieniu do zmian zachodzących w Anglii w związku z procedurami opuszczenia UE, czyli brexitem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta