Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie rozliczać PIT po przeprowadzce

27 maja 2019 | Podatki i księgowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Jeżeli życie osobiste cudzoziemca toczy się w Polsce, to należy przyjąć, że mieszka on właśnie tutaj i swoje dochody powinien opodatkować nad Wisłą.

Obywatelka Wielkiej Brytanii zamierza założyć działalność gospodarczą w Polsce. Obecnie ma jeszcze brytyjską rezydencję podatkową. Co musiałaby zrobić, żeby być polskim rezydentem podatkowym? Czy Brytyjka może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce? – pyta czytelnik.

Aktem prawnym regulującym podejmowanie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli z zagranicy jest ustawa z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na jej podstawie obywatele państw UE mogą zakładać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy. Mogą więc rejestrować firmę w Polsce na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wykonywać swoją działalność w formie spółek. Natomiast osoby z państw trzecich mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółek: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Na razie bez ograniczeń

W odniesieniu do zmian zachodzących w Anglii w związku z procedurami opuszczenia UE, czyli brexitem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament