Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maszty telefonii komórkowej mają już nie straszyć

27 maja 2019 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Poziom pola elektromagnetycznego wokół bloku czy szkoły będzie można sprawdzić w internecie.

 

Rząd przygotował przepisy, dzięki którym osoby mieszkające w pobliżu masztów telefonii komórkowej mają czuć się bezpieczniej. Dziś budowa stacji telefonii komórkowej w pobliżu domów budzi ogromne emocje. Często towarzyszą jej protesty. Nikt nie chce mieć anten za oknem, choć każdy korzysta z internetu.

Więcej kontroli

Propozycje zawiera nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawa. Jej głównym celem jest wdrożenie sieci 5G, czyli najnowszej generacji szybkiego internetu. Przy okazji jednak wprowadza się zmiany do prawa ochrony środowiska oraz budowlanego. Wynika z nich, że pomiary pola elektromagnetycznego (PEM) będą przeprowadzane przed, a nie jak dziś po uruchomieniu stacji. Obejmą one stację jako całość oraz urządzenia emitujące pole, tj. anteny, czyli maszty, które budzą największe obawy. Wyniki PEM mają trafiać także do wojewódzkich inspektoratorów ochrony środowiska (WIOŚ) oraz sanitarnych.

Projekt zwiększa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament