Niecała wartość transakcji podlega PCC
Goodwill, czyli wartość firmy, choć ma wymiar finansowy, to nie jest prawem majątkowym i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził korzystną dla podatników wykładnię przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Uznał, że fiskus nie może żądać podatku od tzw. goodwill, czyli dodatniej wartości firmy. Nie może też przy wyliczeniach daniny brać pod uwagę całej wartości, za jaką zbyto przedsiębiorstwo.
Co jest opodatkowane
Sprawa dotyczyła nabycia zorganizowanego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego. We wniosku o interpretację nabywca wyjaśnił, że transakcja została zawarta w formie aktu notarialnego, a notariusz pobrał należny PCC. Zaznaczył, że w wyniku nabycia powstała wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT jako nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa.
Spółka miała poważne wątpliwości, czy od nabycia zorganizowanego przedsiębiorstwa notariusz zasadnie pobrał PCC. Przede wszystkim zauważyła, że nabycie zorganizowanego przedsiębiorstwa jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta