Wydawanie kart paliwowych może być usługą finansową
Spółka, która nabywa benzynę od koncernu naftowego, a następnie odsprzedaje ją innym podmiotom posługującym się kartami paliwowymi, nie ma prawa do rozliczania VAT z faktur dokumentujących nabycie paliwa.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 15 maja 2019 r. (C-235/18).
Stan faktyczny
Vega International prowadzi działalność w zakresie transportu samochodów użytkowych znanych producentów z fabryki bezpośrednio do klientów. Zajmuje się przy tym organizacją i zarządzaniem w zakresie zaopatrywania wszystkich swoich spółek w karty paliwowe wydawane przez różnych dostawców paliw. Transportowane przez Vega Poland pojazdy tankowane były przy użyciu imiennych kart paliwowych wystawionych na kierowców. Ze względów organizacyjnych oraz z uwagi na wysokość kosztów wszystkie transakcje przeprowadzane za pomocą kart paliwowych realizowane były centralnie przez spółkę dominującą w Austrii, która otrzymywała od dostawców paliw faktury wykazujące w szczególności zakup paliwa wraz z VAT. Na koniec każdego miesiąca, Vega International refakturowała na spółki zależne, w tym Vega Poland, paliwo udostępnione do celów świadczenia usługi przewozu pojazdów i obciążała je opłatą w wysokości 2 proc. Następnie spółki zależne dokonywały kompensaty faktur dotyczących wykorzystania kart paliwowych z fakturami wystawionymi na spółkę austriacką lub regulowały te faktury w terminie od jednego do trzech miesięcy od dnia ich otrzymania.
Po kontroli podatkowej wydana została decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta