Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy VAT od usług budowalnych na pewno będzie należny po odbiorze

27 maja 2019 | Podatki i księgowość | Michał Samborski

Wbrew nadziejom wielu podatników Trybunał Sprawiedliwości UE nie ustanowił ogólnej zasady, że roboty budowalne można zawsze uznawać za wykonane wraz z momentem podpisania protokołu odbioru przez usługobiorcę.

Rozliczenie VAT od usług budowlanych wywołuje spory. Podstawową kontrowersją jest to, czy za moment wykonania takich świadczeń można uznać dzień podpisania protokołu odbiorczego, za czym obstaje wielu podatników. Do tej pory organy podatkowe jednoznacznie odrzucały ten pogląd. Usługa budowlana musi być według nich bezwzględnie opodatkowana po faktycznym (fizycznym) zakończeniu prac, bez względu na datę formalnego odbioru. Podobnie orzekały dotychczas sądy administracyjne.

Kwestia ta została rozpoznana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 2 maja 2019 r. (C-224/18, Budimex S.A. przeciwko ministrowi finansów).

Co orzekł TSUE

Postępowanie przebiegło po myśli podatnika, który chciał rozpoznawać VAT dopiero po podpisaniu protokołu odbioru. Mogłoby się wydawać, że orzeczenie jednoznacznie zakończy toczone spory. Dokładna analiza prowadzi jednak do mniej stanowczego wniosku. Trybunał pozwolił bowiem uznać usługę za wykonaną w momencie formalnego odbioru, ale tylko pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, formalność odbioru musi zostać zawczasu uzgodniona przez strony w umowie, co powinno odzwierciedlać rzeczywistość gospodarczą i handlową w danej dziedzinie. Ponadto, formalność ma stanowić materialne zakończenie usługi i ustalać ostatecznie wysokość należnego świadczenia wzajemnego (wynagrodzenia).

Formalny proces

Orzeczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament