Pośrednictwo na rzecz dostawcy z Chin nie podlega VAT w Polsce
Gdy firmy spoza UE będące nabywcami usług dropshippingu od krajowej spółki spełniają definicję podatnika, miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług są państwa, w których usługobiorcy posiadają swoje siedziby.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.82. 2019.3.JN).
Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, która będzie polegać na pośrednictwie w sprzedaży produktów na stronach internetowych oraz na aukcjach online. Towary te są oferowane przez zagranicznego dostawcę (spoza Unii Europejskiej – przeważnie z Chin). Wnioskodawca nie będzie w żadnym momencie w posiadaniu oferowanych przedmiotów. Zostaną one zamówione na rzecz klienta, bezpośrednio na jego adres dopiero po dokonaniu zakupu i płatności. Wnioskodawca będzie pośrednikiem w tej transakcji.
Transakcja będzie przebiegać w następujący sposób:
1. Wnioskodawca nawiąże kontakt z zagranicznym dostawcą towarów i zaoferuje mu usługę pośrednictwa handlowego.
2. Dostawca zagraniczny przedstawi listę produktów wraz z cenami.
3. Wnioskodawca zaprezentuje dany towar na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta