Jest miejsce dla polityki miejskiej
Tworzenie metropolii ma być jedynie możliwością realizacji strategii ponadlokalnej – wynika z nowych zasad polityki rozwoju. Nie wszystkie ich postanowienia podobają się samorządom.
Samorządy miejskie po raz kolejny mają powód do niezadowolenia z prac legislacyjnych rządu. W konsultowanym obecnie projekcie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju zabrakło rozdziału o polityce miejskiej. Jest za to polityka publiczna, a to nie to samo.
Po przedstawieniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju Związek Miast Polskich opublikował stanowisko, w którym zaopiniował negatywnie wiele nowych przepisów. Najważniejszy zarzut dotyczył skreślenia rozdziału poświęconego polityce miejskiej. Jest to nie do przyjęcia, orzekli samorządowcy. W to miejsce wpisano rozdział dotyczący polityki publicznej. „Jest potrzebny, ale nie powinien zastępować rozdziału o polityce miejskiej, lecz go poprzedzać" – napisali w stanowisku. Poprzedni rząd przyjął ogólny zarys krajowej polityki miejskiej, ale to obecny nadał jej praktyczny wymiar dzięki uwzględnieniu jej w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Została też ujęta w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z 2015 r. W ten sposób miasta odzyskały należne im miejsce, które po raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta