Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest miejsce dla polityki miejskiej

27 maja 2019 | Życie Regionów | Maria Weber

Tworzenie metropolii ma być jedynie możliwością realizacji strategii ponadlokalnej – wynika z nowych zasad polityki rozwoju. Nie wszystkie ich postanowienia podobają się samorządom.

 

Samorządy miejskie po raz kolejny mają powód do niezadowolenia z prac legislacyjnych rządu. W konsultowanym obecnie projekcie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju zabrakło rozdziału o polityce miejskiej. Jest za to polityka publiczna, a to nie to samo.

Po przedstawieniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projektu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju Związek Miast Polskich opublikował stanowisko, w którym zaopiniował negatywnie wiele nowych przepisów. Najważniejszy zarzut dotyczył skreślenia rozdziału poświęconego polityce miejskiej. Jest to nie do przyjęcia, orzekli samorządowcy. W to miejsce wpisano rozdział dotyczący polityki publicznej. „Jest potrzebny, ale nie powinien zastępować rozdziału o polityce miejskiej, lecz go poprzedzać" – napisali w stanowisku. Poprzedni rząd przyjął ogólny zarys krajowej polityki miejskiej, ale to obecny nadał jej praktyczny wymiar dzięki uwzględnieniu jej w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Została też ujęta w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z 2015 r. W ten sposób miasta odzyskały należne im miejsce, które po raz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament