Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do energii odnawialnej zachęcą ceny

27 maja 2019 | Ekonomia | Michał Niewiadomski
źródło: materiały prasowe

Konsumujemy za dużo energii. Musimy zacząć walczyć o to, by robić to w sposób bardziej efektywny – mówi Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska i dyrektor firmy Gas and Power.

 

Ceny energii w tym roku są zamrożone w grupie G, w pozostałych nie są już tak do końca przewidywalne. A co będzie się działo w przyszłym roku, kiedy przykładowo uprawnienia do emisji dwutlenku węgla wzrosną? Czy czeka nas w przyszłym roku wielka podwyżka cen energii?

Najważniejsze jest to, że sytuacja nie jest krytyczna, bo mamy energię i to jest bardzo dobra wiadomość. Natomiast rzeczywiście cały obecny miks energetyczny w Polsce powoduje, że ryzyko wysokich cen energii jest bardzo realne. Widzimy w ciągu dwóch ostatnich lat bardzo znaczący wzrost kosztów emisji CO2 z 7 euro do 28 euro. Zakładamy, że cena uprawnień do emisji będzie cały czas rosła w znaczący sposób. W związku z tym mamy realne ryzyko wzrostu cen energii w Polsce. Skutki tego odczują i mieszkańcy, i przemysł, który jednak generuje dużo miejsc pracy i musi poszukiwać swojej przewagi konkurencyjnej nie tylko w kosztach pracy, ale również w produktach i usługach, które wytwarza – szczególnie chodzi tu o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament