Do energii odnawialnej zachęcą ceny
Konsumujemy za dużo energii. Musimy zacząć walczyć o to, by robić to w sposób bardziej efektywny – mówi Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska i dyrektor firmy Gas and Power.
Ceny energii w tym roku są zamrożone w grupie G, w pozostałych nie są już tak do końca przewidywalne. A co będzie się działo w przyszłym roku, kiedy przykładowo uprawnienia do emisji dwutlenku węgla wzrosną? Czy czeka nas w przyszłym roku wielka podwyżka cen energii?
Najważniejsze jest to, że sytuacja nie jest krytyczna, bo mamy energię i to jest bardzo dobra wiadomość. Natomiast rzeczywiście cały obecny miks energetyczny w Polsce powoduje, że ryzyko wysokich cen energii jest bardzo realne. Widzimy w ciągu dwóch ostatnich lat bardzo znaczący wzrost kosztów emisji CO2 z 7 euro do 28 euro. Zakładamy, że cena uprawnień do emisji będzie cały czas rosła w znaczący sposób. W związku z tym mamy realne ryzyko wzrostu cen energii w Polsce. Skutki tego odczują i mieszkańcy, i przemysł, który jednak generuje dużo miejsc pracy i musi poszukiwać swojej przewagi konkurencyjnej nie tylko w kosztach pracy, ale również w produktach i usługach, które wytwarza – szczególnie chodzi tu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta