Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister wyjaśni niezrozumiałe przepisy

27 maja 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Rogowski
źródło: Rzeczpospolita

Stosując się do interpretacji ogólnych ministra finansów można uzyskać ochronę prawną, która pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji niestałości organów podatkowych. Takich pism wydano jednak na razie niewiele ponad sto.

W artykule „Uzyskanie interpretacji pomoże uniknąć sporu z fiskusem" (DF z 13 maja br., str. >D6) przedstawiony został charakter ochrony prawnej związanej z interpretacjami i objaśnieniami podatkowymi. Niniejszy artykuł dotyczy interpretacji ministra właściwego do spraw finansów publicznych (dalej: minister lub minister finansów), które mogą zabezpieczyć przed brakiem konsekwencji administracji podatkowej.

Minister upoważniony jest do wydawania aktów, w których może zaprezentować w jaki sposób odczytywać niektóre przepisy. W związku z tym wydaje pisma wyjaśniające jak prawidłowo rozumieć przepisy, których interpretacja wymaga ujednolicenia w praktyce organów podatkowych.

Interpretacje ogólne, chociaż wyznaczają kierunki, nie wiążą organów wydających decyzje. Niekiedy podatnicy muszą więc powoływać się na wynikającą z nich ochronę prawną. Sposób w jaki można to zrobić został opisany w poprzednim artykule.

Przedmiotem interpretacji ogólnych są przepisy prawa podatkowego, na które w rozumieniu ordynacji podatkowej składają się przepisy:

∑ ustaw podatkowych;

∑ postanowień ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament