Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiecki paragon nie jest dokumentem księgowym

27 maja 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli podatnik nie dysponuje dowodami spełniającymi warunki wynikające z krajowych przepisów, 
to poniesionych za granicą wydatków nie ujmie w kosztach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych oraz remontowych. Podczas realizacji zleceń na terenie Niemiec, do celów realizacji tych zleceń często kupuje niezbędne materiały w niemieckich marketach budowlanych. Zakupy są dokumentowane przez niemieckich dostawców fakturami i fakturami uproszczonymi wystawionymi na podstawie niemieckich przepisów. Czy można do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki poniesione na terenie Niemiec i udokumentowane niemieckimi fakturami uproszczonymi wyglądającymi jak znane w Polsce paragony, lecz niezawierającymi danych nabywcy? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien łącznie spełniać następujące warunki:

∑ pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11365

Wydanie: 11365

Spis treści
Zamów abonament