Pół roku na rozstrzygnięcie
Osiągnięcie celów reformy zależeć będzie od warunków kadrowych i logistycznych w sądach.
Już z początkiem listopada 2019 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego przywracające odrębność postępowań w sprawach gospodarczych. Decydując się na taką odrębność, ustawodawca postanowił szczególnie zdyscyplinować i sąd, i uczestników postępowania w tych sprawach, aby osiągnąć cel zasadniczy. Jest nim niewątpliwie, oczekiwane przynajmniej przez większość recenzentów dotychczasowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, przyspieszenie rozpoznawania spraw.
Możliwości i umiejętności zarazem
Realizacja tego celu była więc zapowiedziana przez rządzących jako zasadnicze przesłanie podejmowanych reform, co odnosi się również do komentowanej przez mnie na łamach „Rzeczy o Prawie" noweli kodeksu postępowania cywilnego.
Gdybym miał szukać dyrektywnego przepisu nowelizacji, który kreuje ten cel, wskazałbym na przepis, który zobowiązuje sąd (w zasadzie przewodniczącego) do takiego podejmowania czynności, aby „rozstrzygnięcie zapadło" nie później niż sześć miesięcy od faktycznego wdania się w spór przez pozwanego. Za taką datę uważa kodeks złożenie odpowiedzi na pozew lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta