Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na podstawowe potrzeby

24 września 2019 | Rzecz o prawie | Joanna Zajączkowska

Uzyskanie nakazu alimentacyjnego, według projektowanych przepisów, nie zamyka drogi do uzyskania innej, z reguły wyższej kwoty świadczenia.

Tematem budzącym ostatnio duże zainteresowanie jest postępowanie nakazowe alimentacyjne, tzw. alimenty natychmiastowe, mające być antidotum na niepowodzenia postępowania alimentacyjnego. Choć projekt ten z dużym prawdopodobieństwem nie zdąży wejść w życie, warto przyjrzeć się jego idei i celom wprowadzenia, a także powracającej przy tej okazji temacie tabeli alimentacyjnych.

Zapewnienie szybkiego dostępu

Nakazowe postępowanie alimentacyjne nie jest, jakby można sądzić, konkurencyjną instytucją dla zabezpieczenia alimentacyjnego. To drugie jest bowiem z reguły wydawane na pierwszym etapie znacznie dłużej trwającego postępowania czy to rozwodowego czy alimentacyjnego, służąc – jak sama nazwa wskazuje – zabezpieczeniu podstawowych i oczywistych potrzeb dziecka, takich jak jedzenie, picie, ubiór czy leki. Wniosek taki rozpoznawany jest przez sąd niezwłocznie (choć niestety nie zawsze), najczęściej na posiedzeniu niejawnym.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu dotyczącego alimentów natychmiastowych: „dochodzenie do orzeczenia kończącego postępowanie bywa długie i żmudne. Tymczasem chodzi o jak najszybszy dostęp do należnych dziecku świadczeń. W projekcie wprowadza się zatem, alternatywną do istniejącej, drogę dochodzenia do uzyskania świadczenia alimentacyjnego poprzez nakaz alimentacyjny, którym ustalane byłyby alimenty w ustandaryzowanej wysokości".

Chodzi więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament