Sędzia śledczy dopilnuje prokuratorów
Model postępowania karnego wymaga reform. Nie chodzi tylko o przyspieszenie, ale też wprowadzenie do niego nowych instytucji nadzoru.
Sędzia okręgowy z minimum 10-letnim stażem w orzekaniu w sprawach karnych mógłby w przyszłości zostać sędzią do spraw postępowania przygotowawczego. Po przepracowaniu tak od 5 do maksymalnie 10 lat (dwie kadencje) będzie mógł wrócić do orzekania. To propozycje powstałe w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości (jest on podległy Ministerstwu Sprawiedliwości). W najnowszej analizie padły pierwsze konkretne propozycje. Jakie?
Śledczy od ministra
Sędzia do spraw postępowania przygotowawczego, podobnie jak orzekający ma być niezawisły i niezależny. Podlegać konstytucji i ustawom. Zajmie się on, najogólniej mówiąc, kontrolą legalności działań prokuratury oraz utrwaleniem niektórych dowodów dla sądu.
– Taki sposób ukształtowania organu sądowego w śledztwie ma pozwolić uniknąć sytuacji, w których czynnik polityczny ma wpływ na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta