Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia jednej strony postępowania mogą zależeć od stanowiska drugiej

24 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Zawieszenie postępowania na wniosek strony, na której żądanie wszczęto postępowanie, wymaga braku sprzeciwu pozostałych stron. Muszą one że współdziałać, aby zapobiec zwrotowi sprawy do I instancji.

Z niektórych uprawnień przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) strona może skorzystać tylko wtedy, gdy zaakceptują to pozostałe strony. Dotyczy to m.in.: zawieszenia postępowania na żądanie strony (art. 98 k.p.a.), autokorekty zaskarżonej decyzji przez organ I instancji (art. 132 k.p.a.) czy przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy przez organ odwoławczy (art. 136 k.p.a.).

Wątpliwości na korzyść strony

Zgodnie z art. 7a k.p.a., jeżeli przedmiotem postępowania jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie jej uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to te wątpliwości rozstrzyga się na korzyść strony. Nie dotyczy to jednak m.in. przypadku, gdy sprzeciwiają się temu sporne interesy stron. Uzupełnieniem tej regulacji jest art. 81a k.p.a. Przyjęto w nim, że jeżeli przedmiotem postępowania jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie jej uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, te wątpliwości rozstrzyga się na korzyść strony. Celem tego przepisu jest przeciwdziałanie przyjmowaniu przez organ wersji niekorzystnej dla strony w sytuacji, gdy są co najmniej dwie sprzeczne, ale równie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament