Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeczenie TSUE: czy sądy administracyjne czeka rewolucja?

24 września 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Prawo wtórne Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia skutecznego środka zaskarżenia przed sądem – przypomniał Trybunał Sprawiedliwości. Skutki tego wyroku wydają się nie do pogodzenia z procedurą sądowoadministracyjną w polskim prawie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 29 lipca 2019 r. ogłosił wyrok w sprawie Alekszij Torubarov przeciwko węgierskiemu urzędowi ds. imigracji i azylu (sygn. C-556/17). Orzeczono, że sądy krajowe zobowiązane są do merytorycznego orzekania w sprawach z zakresu ochrony międzynarodowej i pomijania przepisów prawa krajowego, które nakazują wydawanie orzeczeń o charakterze kasatoryjnym (uchylającym wyrok I instancji). W uzasadnieniu TSUE stwierdził, że z uwagi na konieczność udzielania skutecznej ochrony międzynarodowej sąd rozpoznający w takiej sprawie, powinien orzec merytorycznie, niezależnie od przepisów prawa krajowego, które nakazują wydanie wyroku kasatoryjnego. Jakkolwiek teza ta nie odnosi się do wszystkich spraw rozpoznawanych w Polsce przez sądy administracyjne, to utrzymanie obecnego stanu prawnego w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) jest nie do pogodzenia z koniecznością wykonania wyroku.

Wniosek o udzielenie ochrony

Sprawa dotyczyła obywatela Federacji Rosyjskiej przeciwko któremu w kraju pochodzenia toczyło się kilka postępowań karnych i który z uwagi na obawę przed prześladowaniem w 2013 r. nielegalnie przekroczył granicę Węgier. Obywatel ten został zatrzymany przez węgierską straż graniczną. Z uwagi na brak podstawy do legalnego pobytu w tym kraju złożył on wniosek o udzielenie ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament