Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włochy i Rosja pod pręgierzem Trybunału

24 września 2019 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Niebawem dowiemy się, jakie prawa mają zdrowe osoby żyjące w zagrożeniu zachorowaniem.

To był co prawda już początek września, ale Fundacja Client Earth złożyła opinię przyjaciela sądu w sprawie Di Caprio i inni przeciwko Włochom, zakomunikowaną rządowi w lutym 2019 r. Chodzi o Terra dei Fuochi – krainę pożarów –miejsce w regionie Neapolu, w którym nielegalnie składowano i spalano niebezpieczne odpady. Zanieczyszczenie regionu wynika m.in. z używania w niewłaściwy sposób formalnie legalnych odpadów oraz składowania odpadów nielegalnych, ich porzucania, co nie pozostało bez wpływu na środowisko. Dodatkowo składowanie wpływa na zanieczyszczenie wody pitnej czy też używanej do nawadniania ziemi rolniczej. Wreszcie, na te terytoria wpływa również nielegalne spalanie odpadów, powodujące zanieczyszczenie powietrza i narażenie ludzi na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i dioksyny.

Rząd o tym wiedział

W 1997 r. włoski parlament zawiadomiony o nielegalnym składowisku odpadów niebezpiecznych postanowił sprawę utajnić i nie ujawniać jej społeczeństwu. Dopiero w 2013 r. wydano dekret, który określił strefę zwaną Terra dei Fuochi, w skład której weszły 33 gminy – 52 proc. obszaru Kampanii i prawie 3 mln mieszkańców. Mimo że oficjalne dane dotyczące zanieczyszczenia były znane władzom już w 2007 r., to rejestr nowotworów dla prowincji Neapol i Caserta ustanowiono dopiero w 2012 r. Celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament