Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy nie może ograniczyć praw wyborczych mieszkańców sołectwa

24 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Wybór sołtysa i członków rady sołeckiej następuje w głosowaniu tajnym i bezpośrednim. Czynne prawo wyborcze mają stali mieszkańcy sołectwa uprawnieni do głosowania.

- Rada gminy chce zastrzec w statucie sołectwa, że dla ważności wyborów sołtysa i  członków rady sołeckiej będzie wymagane określone kworum. Czy można przyjąć takie rozwiązanie?

Nie.

Zgodnie z art. 5 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze (np. sołectwa). Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Zasady tworzenia, łączenia, podziału i znoszenia tych jednostek określa statut gminy. W myśl art. 35 u.s.g. rada gminy ustala organizację i zakres działania jednostki pomocniczej odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. W statucie jednostki pomocniczej określa się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament